Defne Tokay

Çikolata ile Defne Tokay

Ezber bozmak kelimesinin anlamı sözlükte ‘alışılmışa aykırı davranarak kişileri düşünmeye yöneltme’ olarak geçiyor.

Hayat yolunda buluştuğum bazı dostlarımın ezber bozan seçimler yaparak bana iham verdiklerini fark ettim.

Onlara hepimizin kulağına kar suyu kaçsın, acıcık da kuvvet alıp önümüze çıkan engelleri daha kolay devirelim diye sorular sordum. Yanıtlar kişiler kadar ilginç, benden söylemesi..:)
Bu haftaki konuğum Insan kaynaklarındaki kariyerinin ardından çikolata dünyasına @defnetokaychocolate markası ile giriş yapan Defne Tokay 🍫🙌

Çikolata dünyasina girme kararini nasıl aldin?

Seden’cim, pandeminin göbeğinde, ne yapmak istediğimi bulmak adına çıktığım arayış beni çikolataya getirdi. Bu hayatta ne yapmak istiyorum sorusuna kalpten bir cevap bulamamanın sıkışıklığını yaşarken, Can’ın desteği ve yol göstermesiyle kendimi ayna karşısında, elimde marker, ne yapmak istediğimi değil, yapmak istediğim işi yaparken ne hissetmek istediğimi yazarken buldum. Bence kilit nokta burada; ne yapmak istediğini bilmiyorsan veya duyamıyorsan devamlı kendine bu soruyu sorup kendini toptan kilitlemek yerine, ne hissetmek istediğine odaklan demesiyle aktı her şey… Devamı çorap söküğü gibi geldi 🙂

Zor zamanlarda İk dünyasindan hangi tecruben Seni destekledi?

Ben zor zamanlardan başka bir şey bilmiyorum zaten :)) Pandeminin göbeğinde kurulma, kendini tanıtma, ekip kurma, tadım yapma konusunda kna etmek bile başlı başına bir … Hiç biri kolay olmadı, olmuyor da. 

İK tarafında en büyük aydınlanmamı, kurumsal ve köklü bir kurumdaki İK yapısından sonra girişimcilik dünyasındaki İK’nın ne kadar farklı olduğunu fark etmekle yaşadım. Görev tanımları, sorumluluk alanları, maaş skalaları, performans kriterleri net bir şekilde belirlenmiş bir yapıdan çıkıp, kendi adıma hayalimin ne olduğunu bilen ancak arka planı konusunda kafamda milyonlarca soru, belirsizlik, finansal sorumlulukla örülü bir girişim sürecinde bir sürü hatalı karar aldım, tökezledim. Tecrübeyi yorumlayabilmek, uyarlayabilmek, gerektiğinde toptan bir kenara koyup sıfırdan öğrenme açıklığını ve esnekliğini gösterebilmek gerekiyor. IK demek insan demek, insanın olmak da esnek olmayı, öğrenmeyi ve uyum göstermeyi gerektiriyor. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.

Alan değiştirip girişimci olanlara tavsiyen?

Girişimci olarak genellikle kısıtlara takılıyoruz; para az, vakit az, ona göre karar almalıyım… Kimi limitler yaratıcılığı tetikliyor; kimi limitler ise işin içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep oluyor. Kendinizi kıskaçlara sıkıştırdığınızda sizi buradan çekip çıkaracak birileri olması çok değerli. Bir de mümkün olduğu kadar net olmak önemli. Girişimizini nereye taşımak istediğiniz, yolun sonunda nasıl bir resim gördüğünüz. O net ise, veya netleştikçe, yol da kendiliğinden kuruluyor.